USDA утврди дека генетски модифицираниот коноп e  безбеден

Канабис кој  е генетски изменет и може да  содржи значителни нивоа на канабиноидите THC и канабихромен (CBC) „може безбедно да се одгледува и одгледува во USA – објави американското Министерство за земјоделство (USDA). Растението...

Еволуцијата на канабисот во Мексико: сеопфатна временска рамка и моментален статус

Канабисот има долга и сложена историја во Мексико, вткаена во социјалното и правното ткиво на земјата. Додека растението историски се користело за медицински и духовни цели, неговиот статус значително се променил со текот на...

Тајланд планира повторно да го криминализира канабисот

Минатата година Тајланд влезе во историјата со тоа што стана првата земја од Југоисточна Азија која го декриминализираше канабисот . Но, она што се случува сега во оваа земја е да новите лидери на...

Отворен е првиот канабис коктел бар во Јужна Каролина

Канабисот за возрасни можеби сè уште е нелегален во Јужна Каролина, но тоа не е пречка за отворање на првиот државен коктел бар за канабис . Канабис  барот е лоциран на островот Џејмс и е...

Филип Морис купува компанија за медицински канабис за 650 милиони долари ?

роизводителот на цигари Марлборо, Филип Морис, ќе инвестира повеќе од половина милијарда долари во индустријата за медицински канабис, пишува Calcalist . Глобалниот тутунска мегакорпорација работи на договор за купување на Syqe Medical, израелска компанија...

Бесплатни производи од канабис за воените ветерани во САД

Во партнерство со Weed for Warriors Project и продавачите, Perfect Union (држава Мерисвил) ќе им подари „бесплатни производи од канабис“ во вредност од 5.000 долари на ветераните кои моментално страдаат од ефектите на посттрауматско...

CBD го одржува овошјето свежо подолго време

Можеби е вкусно и здраво, но овошјето е исто така често брзо се расипува дури и во фрижидер. Сега, истражувачите од Тајланд развија невидлив слој направен од канабидиол (CBD) кој може да го зачува...

За американците марихуаната е побезбедна од алкохолот и цигарите

Американците сметаат дека марихуаната е значително помалку опасна од цигарите, алкохолот и опиоидите. Исто така мислат дека канабисот прави помала  зависност од секоја од тие супстанции. Во анкетата  е вметната и зависноста од технологијата....

ФБИ ги релаксира своите политики против канабис при вработување

Американските граѓани кои користеле канабис пред повеќе од една година сега имаат право да аплицираат за работа во ФБИ . Федералното биро за истраги (ФБИ) тивко ги ажурираше своите политики за вработување со што...

Мега корпорацијата “Амазон“ официјално е активен поддржувач на легализацијата на канабисот

Без разлика дали сте рамнодушни или не ја сакате мега-корпорацијата на Џеф Безос која емитира исто толку јаглерод диоксид како и земјата Норвешка, нема ништо спорно во фактот дека оваа корпорација се приклучи кон...

Skip to content