Пици збогатени со канабис во рестораните на Њујорк?

  Пред да истече годината, њујорчаните можеби ќе можат само да нарачаат парче пица со канабис  за вечера. Државната канцеларија за управување со канабис на оваа сојузна америчка држава неодамна расправаше за регулативите кои...

Жителите на Швајцарија сега можат легално да купуваат рекреативен канабис во аптеките

  Новиот пилот прокет во оваа земја има за цел да ги процени здравствените ефекти од регулирањето на снабдувањето со канабис. Почнува најпрво во Базел, а наскоро и во Цирих, Женева и Лозана. Швајцарија...

Легендата на НБА Ајзеа Томас ќе прави автомобили од коноп

Пензионираната НБА ѕвезда Ајзеа Томас ја предводи компанија која развива пластика од коноп. Тој верува дека истата пластика ќе се користи за изградба на автомобили на база на коноп.  Како што објави Форбс ,...

Луксембург објави предлог за легализација на канабисот за рекреативна употреба

Работна група назначена од владата на Луксембург објави предлози за легализација на канабисот во Луксембург.  Пилот-проектот како документ за правен пристап до канабис за не-медицински цели. Проектот ги прикажува плановите за целосно легален пазар...

Играчите на НБА сега можат да промовираат производи од канабис и да инвестираат во лиценцирани бизниси

Се појавуваат нови детали за новиот тип седумгодишен колективен договор на НБА играчите. Најновата информација  е тоа што професионалците ќе можат да промовираат брендови на канабис – објави MJBizDaily . Во саботата, дописникот на...

Mарихуана за добар сон

Многу луѓе користат производи од марихуана (CBD или THC производи)  како начин да им помогнат да спијат. Истражувачите од 1800-тите знаеле дека растението канабис го поттикнува добриот сон. Растението содржи тетрахидроканабинол или THC, главната...

Предлог-законот за легализација на марихуаната во Германија ќе биде објавен „веднаш по Велигден“

Предлог-законот за легализирање на марихуаната на национално ниво во Германија ќе биде формално воведен од владата „веднаш по Велигден“, изјавил владин претставник. Мерката е променета за да им се дозволи на одгледувачите да можат...

НБА ја укинува забраната на марихуаната со новиот договор со унијата на играчи?

Имаа наговестувања дека Националната кошаркарска асоцијација (НБА) ќе ја отстрани марихуаната од списокот на забранети супстанции и повеќе нема да ги тестира играчите на оваа супстанцa како и тоа ќе е дел од новиот...

CBD ја намалува желбата за никотин и помага на пушачите да се откажат од тутунот

Федерално финансирана студија покажа дека CBD може да им помогне на корисниците на тутун да се откажат од пушењето со намалување на желбата за цигара. Истражувачите од Државниот универзитет во Вашингтон (WSU) ги разгледале...

Њу Хемпшир може да стане првата држава што ќе ја легализира марихуаната без даноци или ограничувања

Претставничкиот дом на Њу Хемпшир одобри уште еден предлог-закон за легализирање на марихуаната во државата – освен што овој не содржи регулативи или ограничувања за канабисот. Пред околу еден месец откако Домот усвои сеопфатна...

Skip to content