Легализација Поврзани вести

Бразил гласаше за декриминализација на поседување марихуана за лична употреба

Во 2006 година, Конгресот на Бразил усвои закон со кој казнуваше лицата фатени со мали количини на дрога, вклучувајќи марихуана.Казните беа алтернативни – како општествено добра работа итн. Експертите велат дека законот бил премногу...

Контрола на квалитет на производите од канабис

Петнаесет илјади производи од канабис отстранети oд продажба при изминатата контрола на квалитет во сојузната америчка држава  Мисури. Ваквиот потег ја разбранува тамошната голема канабис заедница, служејќи како предупредувачка приказна за важноста на контролата...

Ново Мексико со рекорд на продажбата на канабис од 1 милијарда долари

Официјалните лица на Ново Мексико слават нова пресвртница во државната индустрија за марихуана. Трговците на мало достигнаа вкупна продажба од повеќе од 1 милијарда долари од нејзиното лансирање како канабис за рекреативна употреба за...

Еволуцијата на канабисот во Мексико: сеопфатна временска рамка и моментален статус

Канабисот има долга и сложена историја во Мексико, вткаена во социјалното и правното ткиво на земјата. Додека растението историски се користело за медицински и духовни цели, неговиот статус значително се променил со текот на...

Тајланд планира повторно да го криминализира канабисот

Минатата година Тајланд влезе во историјата со тоа што стана првата земја од Југоисточна Азија која го декриминализираше канабисот . Но, она што се случува сега во оваа земја е да новите лидери на...

Филип Морис купува компанија за медицински канабис за 650 милиони долари ?

роизводителот на цигари Марлборо, Филип Морис, ќе инвестира повеќе од половина милијарда долари во индустријата за медицински канабис, пишува Calcalist . Глобалниот тутунска мегакорпорација работи на договор за купување на Syqe Medical, израелска компанија...

ФБИ ги релаксира своите политики против канабис при вработување

Американските граѓани кои користеле канабис пред повеќе од една година сега имаат право да аплицираат за работа во ФБИ . Федералното биро за истраги (ФБИ) тивко ги ажурираше своите политики за вработување со што...

Мега корпорацијата “Амазон“ официјално е активен поддржувач на легализацијата на канабисот

Без разлика дали сте рамнодушни или не ја сакате мега-корпорацијата на Џеф Безос која емитира исто толку јаглерод диоксид како и земјата Норвешка, нема ништо спорно во фактот дека оваа корпорација се приклучи кон...

Жителите на Швајцарија сега можат легално да купуваат рекреативен канабис во аптеките

  Новиот пилот прокет во оваа земја има за цел да ги процени здравствените ефекти од регулирањето на снабдувањето со канабис. Почнува најпрво во Базел, а наскоро и во Цирих, Женева и Лозана. Швајцарија...

Луксембург објави предлог за легализација на канабисот за рекреативна употреба

Работна група назначена од владата на Луксембург објави предлози за легализација на канабисот во Луксембург.  Пилот-проектот како документ за правен пристап до канабис за не-медицински цели. Проектот ги прикажува плановите за целосно легален пазар...

Skip to content