За американците марихуаната е побезбедна од алкохолот и цигарите

Американците сметаат дека марихуаната е значително помалку опасна од цигарите, алкохолот и опиоидите. Исто така мислат дека канабисот прави помала  зависност од секоја од тие супстанции. Во анкетата  е вметната и зависноста од технологијата....

ФБИ ги релаксира своите политики против канабис при вработување

Американските граѓани кои користеле канабис пред повеќе од една година сега имаат право да аплицираат за работа во ФБИ . Федералното биро за истраги (ФБИ) тивко ги ажурираше своите политики за вработување со што...

Мега корпорацијата “Амазон“ официјално е активен поддржувач на легализацијата на канабисот

Без разлика дали сте рамнодушни или не ја сакате мега-корпорацијата на Џеф Безос која емитира исто толку јаглерод диоксид како и земјата Норвешка, нема ништо спорно во фактот дека оваа корпорација се приклучи кон...

Пици збогатени со канабис во рестораните на Њујорк?

  Пред да истече годината, њујорчаните можеби ќе можат само да нарачаат парче пица со канабис  за вечера. Државната канцеларија за управување со канабис на оваа сојузна америчка држава неодамна расправаше за регулативите кои...

Жителите на Швајцарија сега можат легално да купуваат рекреативен канабис во аптеките

  Новиот пилот прокет во оваа земја има за цел да ги процени здравствените ефекти од регулирањето на снабдувањето со канабис. Почнува најпрво во Базел, а наскоро и во Цирих, Женева и Лозана. Швајцарија...

Легендата на НБА Ајзеа Томас ќе прави автомобили од коноп

Пензионираната НБА ѕвезда Ајзеа Томас ја предводи компанија која развива пластика од коноп. Тој верува дека истата пластика ќе се користи за изградба на автомобили на база на коноп.  Како што објави Форбс ,...

Луксембург објави предлог за легализација на канабисот за рекреативна употреба

Работна група назначена од владата на Луксембург објави предлози за легализација на канабисот во Луксембург.  Пилот-проектот како документ за правен пристап до канабис за не-медицински цели. Проектот ги прикажува плановите за целосно легален пазар...

Играчите на НБА сега можат да промовираат производи од канабис и да инвестираат во лиценцирани бизниси

Се појавуваат нови детали за новиот тип седумгодишен колективен договор на НБА играчите. Најновата информација  е тоа што професионалците ќе можат да промовираат брендови на канабис – објави MJBizDaily . Во саботата, дописникот на...

Mарихуана за добар сон

Многу луѓе користат производи од марихуана (CBD или THC производи)  како начин да им помогнат да спијат. Истражувачите од 1800-тите знаеле дека растението канабис го поттикнува добриот сон. Растението содржи тетрахидроканабинол или THC, главната...

Предлог-законот за легализација на марихуаната во Германија ќе биде објавен „веднаш по Велигден“

Предлог-законот за легализирање на марихуаната на национално ниво во Германија ќе биде формално воведен од владата „веднаш по Велигден“, изјавил владин претставник. Мерката е променета за да им се дозволи на одгледувачите да можат...

Skip to content