Актуелни новости

Бразил гласаше за декриминализација на поседување марихуана за лична употреба

Во 2006 година, Конгресот на Бразил усвои закон со кој казнуваше лицата фатени со мали количини на дрога, вклучувајќи марихуана.Казните беа алтернативни – како општествено добра работа итн. Експертите велат дека законот бил премногу...

Американските здравствени власти го поддржуваат псилоцибинот за терапија

Американските здравствени власти ја признаа терапевтската корист од психоделици како псилоцибин, што може да доведе до револуција во третманот на тешки ментални здравствени состојби и да поттикне обемни истражувања. Пробив во менталното здравје: Психоделиците...

Kанабисот им помага на вашите миленици

Луѓето не се единствените кои чекаат марихуаната да биде легализирана. Прилично е општо познато дека марихуаната може да ги ублажи симптомите на заболувања како што се болка или анксиозност кај луѓето. Но, овие придобивки...

Марихуаната дозволена на „Октобер фест“ ?

Големиот фестивал на пивото „Октобер фест“ оваа година можно е да биде прогласен како слободна зона за  употреба на канабис, иако беше легализиран ноедамна на1 април. Легализацијата наиде на поголем отпор кај конзервативната заедница...

Контрола на квалитет на производите од канабис

Петнаесет илјади производи од канабис отстранети oд продажба при изминатата контрола на квалитет во сојузната америчка држава  Мисури. Ваквиот потег ја разбранува тамошната голема канабис заедница, служејќи како предупредувачка приказна за важноста на контролата...

Ново Мексико со рекорд на продажбата на канабис од 1 милијарда долари

Официјалните лица на Ново Мексико слават нова пресвртница во државната индустрија за марихуана. Трговците на мало достигнаа вкупна продажба од повеќе од 1 милијарда долари од нејзиното лансирање како канабис за рекреативна употреба за...

Британска Колумбија дозволи делумна употреба на канабис на отворено

Британска Колумбија им дозволува на одредени носители на лиценци да промовираат области за потрошувачка на канабис на отворено во обид да ги подобрат можностите за угостителство и туризам за индустријата. Дополнително, покраината објави дека...

Револуционерна енергија: Од отпад од канабис до суперкондензатори

Вовед: Отпад од канабис – нова граница во складирањето енергија Индустријата за канабис, позната по своите медицински и рекреативни производи, сега зачекорува во областа на одржлива енергија. Истражувачите во Аргентина дошле до револуционерно откритие,...

 Научниците ја открија точната причина зошто марихуаната го зголемува апетитот

За прв пат, научниците идентификуваа што точно се случува во мозокот по употребата на марихуана што предизвикува ќувство на глад, покажува новото федерално финансирано истражување. Истражувачите од Државниот универзитет во Вашингтон (WSU) ги објавија...

Јадења збогатени со канабис

Јадењата со примеси на канабис сега нудат мноштво опции за оние кои бараат  гурманско искуство со канабисот. Почнувајќи од гуми за џвакање до печива овие  форми на канабис стануваат сè попопуларен избор и за...

Skip to content